duminică, 3 februarie 2008

Nostalgicii

E bine stiut ca lucrurile evolueaza, e in natura lor..
De la Darwin pana la Bill Gates lucrurile au tot evoluat, chiar daca e vorba de omul din maimuta sau de hdd`urile de 1 terra din floppy`urile de 1.44 !
Evolutia e fireasca, avem nevoie de evolutie si nu ne putem impotrivi evolutiei.
Doar ca eu, om normal, de moda veche.. simt deseori nevoia sa intorc timpul si sa mai retraiesc macar cateva ore din ce a fost.
Am incercat sa tin pasul cu noile tendinte, cu noile gandiri.. nu m am zbatut foarte mult pentru ca nu ma reprezinta si nu pot face asta, dar trebuie sa recunosc ca am incercat.. ma inspaimanta "ce a fost, a fost si nu o sa mai fie niciodata" si nu ma pot desprinde. E rau ca se tot repeta, acelasi film.. alti actori, doar eu in prim plan conduc mascarada.
Mai stiu cativa ca mine, fiecare cu filmul lui, ii zaresc prin metrouri, prin oras.. pe cativa ii si cunosc, noi nu ne incadram in niciun peisaj. Muzica la maxim in casti, privind fix intr un punct .. resemnati si deprimati.
Nu ne putem arunca amintirile. Dar nici nu putem trai in ele. Sunt cateva lucruri la care am renuntat in seara asta, am sa ma urasc cu siguranta maine dimineatza..

Nostalgie

NOSTALGÍE, nostalgii, s.f. Sentiment de tristeţe, de melancolie provocat de dorinţa de a revedea un loc iubit, o persoană apropiată sau de a retrăi un episod din trecut. ♦ Dorinţă (plină de regrete) pentru ceva greu de realizat. – Din fr. nostalgie.

luni, 28 ianuarie 2008

Imi pare rau ...

Am auzit la un moment dat ca o imagine valoreaza cat o mie de cuvinte. Evident ca nu am fost de acord.. Nu credeam ca o poza sau o pictura se poate lupta cu o suta de cuvinte de`ale mele .. atent slefuite si lustruite, ingrijit asezate in propozitii. Recent am simtit ca unele cuvinte aruncate aleatoriu cu multa indiferenta, pot durea mai rau decat o lama rece si ascutita. Adevarul e pe undeva la mijloc, fiecare lucru are importanta lui, oricat de mic ar parea. Cuvintele sunt puternice, cuvintele te pot face sa`ti schimbi viata in bine sau rau, te pot insela sub forma de promisiuni, te pot rani sub forma de jigniri, iti pot fura mintile sub forma de versuri.
Dar nu cred ca poti face pe nimeni sa te ierte doar prin cuvinte. Poti face o intreaga natiune sa te voteze, poti face o mie de virgine sa te adore, sa pornesti razboaie si masacre. Dar nu poti cere iertarea prin cuvinte.
Hai sa ni`l inchipuim pe Hitler cerand iertare poporului evreu intr`un discurs pompos.. cu vocea pitigaiata si umila, ochii mari si inlacrimati de caprioara neajutorata.
Numai ca noi oamenii iertam.. chiar daca nu ar trebui sa iertam sau chiar daca nu meritam sa fim iertati. Oare pentru ca asa scrie in biblie, sau pentru ca avem o gena in ADN, sau poate ca suntem prosti .. rau.
In ceea ce ma priveste, stiu raspunsul, iar fiecare e dator sa isi gaseasca propriile raspunsuri in adancul sau.
Am fost iertat de cateva ori si am iertat de cate ori am putut.
Nu`mi pot lua gandul .. putea sa fie altfel, dar oare cum ar fi fost.. daca ar fi fost altfel ?! Mare mister.

joi, 24 ianuarie 2008

Cum trec anii..

"Bai .. ce au trecut anii.. si imi ziceau ai mei cand eram mai mic.. sa am grija ce fac si cu cine umblu, ca bagabonteala e o boala si daca te prinde nu mai scapi niciodata, te inveti asa sa golanesti toata ziua si cu asta ramai, trec anii si nu ai facut nimic. Eu acum daca vreau sa ma duc sa ma angajez .. ce le spun alora la experienta ? Ca am fost la furat in Spania si Italia ? Si ca`mi sta mintea numai la prostii."

Trec anii si trec si nu ramanem cu nimic. Suntem atat de diferiti incat la final nici vise si sperante nu mai avem, ca oamenii normali. Ne tocim tot.. ne tocim sufletul si spiritul si toate lucrurile bune, apare in noi un cancer.. si ne mananca pe dinauntru, ne macina pana nu mai ramane nimic.. decat un trup care traieste dupa o zi pe alta si isi asteapta sfarsitul.
Noi cei care traim in dizgratia celorlalti, in dezechilibru social si ne balacim, fericiti la inceput si regretand la sfarsit, in mlastina din cartierele marginase, suntem fara speranta. Doar suntem .. si atat.
Unii mai scapa.. cand realizezi ca esti bolnav, cauti antidotul.. in cazul nostru stabilitatea.
Si o gasesti intr`un loc de munca.. de la 8 la 5, platit cat mai putin posibil si muncind invers proportional. Dar nu toti ne putem trezi de dimineata, nu putem sa lasam capul jos si sa devenim sclavi industriali, sa pupam un sef in cur si sa tragem cu dintii zilnic pana la ziua de salariu, cand ai o mica pauza dupa care continui ciclul.
O gasesti in mutarea la bunica din centru. Dar acolo trebuie sa fii la 10 acasa, sa ti faci patul si sa mananci ciorba cu cei batrani, unde mai pui faptul ca ei vor sa te invete dar tu stii ca ei sunt batrani si nu stiu despre ce e vorba. Si te intorci...
O gasesti in relatia cu fata perfecta. Dar tu mai vrei plimbari lungi cu baietii si sa mai inchizi telefonul din cand in cand si sa nu iti pese, unde mai pui ca nici din punctul ei de vedere nu e totul bine .. ptr ca tu nu l suporti pe tacsu .. sentimentele socrului sunt identice, ies scantei .. tu o sa crezi ca ea e la mijloc cand defapt ea e cu ei ..
Si tot cauti .. in cel mai bun caz .. ajungi sa marchezi produse cu preturi in supermaketuri, sa stai cu parintii ei si ea sa aibe tot ce puteai sa urasti cand erai mic.
Si tot cauti .. si faci ce stii mai bine si ce ai facut toata viata, poate iese .. poate nu .. nu o sa iasa ca nu esti ala norocos din 100.000 de insi.
Si trec anii si nu ramane nimic.. curios e ca de`abia asteptai asta cand ai terminat liceul.. si acum tanjesti dupa zilele de scolarizare .. atunci rabdai pana in vara cand aveai pauza.. acum rabzi pana castigi la loto.

marți, 22 ianuarie 2008

Grivei + ignoranta + prostie = love

Raluca este studenta la stiinte politice, pasionata de ce mai invart politicenii si partidele noastre, a intarziat la o intalnire cu prietenii vreo 20 de min ca sa vada discursurile politice cand Basescu a fost suspendat din functie. Deobicei fetele de varsta ei nu au foarte multe in cap .. ea are destule cat sa nu ma plictiseasca niciodata, drept urmare am cerut-o in casatorie o data.


Suntem un popor de ‘las-o ba, ca merge asa’. Pai atunci daca merge asa, sa suportam consecintele. Votezi cu fundul, cu fundul esti condus. Daca te numeri printre acei indivizi care spera intr-o schimbare, intr-o reformare a sistemului politic romanesc si implicit a clasei politice, daca esti sedus de discursuri electorale, de promisiuni si cai verzi pe pereti... sa stii ca esti un naiv. Lucrurile astea nu se vor intampla niciodata, aceasta non ‘Tara Soarelui-Rasare’ isi va urma cursul firesc si se va mai balaci ceva timp intr-o mocirla demult inceputa de comunisti si continuata de pseudo-democrati, superliberari si minti europenizate.
Grivei a intrat degeaba-n Uniunea Europeana, desteptarea tot nu s-a realizat si a inceput sa plateasca costurile gestului sau.. Face cum ii dicteaza stapanul, nu invers. Si cum stapanul isi urmareste propriul interes, Grivei sta degeaba la usa Inaltului Edificiu European .

Invitati

Oricat de grozav ar fii un om, acesta nu poate sa existe singur. Nici singur ca om, nici singur ca grozav.. asa ca voi incerca sa invit diferite persoane pe care le cunosc si le apreciez, sa posteze aici la mine, punctul lor de vedere asupra unui subiect ales de ei.
Ca sa fie si mai grozav totul, fiecare invitat o sa se bucure si de o scurta descriere facuta de mine.
Pe scurt .. lumea cum o vad ei.. ei cum sunt vazuti de mine.

vineri, 18 ianuarie 2008

Cine e Marcel ?

Umbla vorba in targ, ca se intreaba de mine.. pai de parca nu m ati gasi in cartea de telefoane ;)

Marcel e personaj, nu e actor.. e poveste, nu e realitate, e o mentalitate nu e om, e un fel de a gandi, nu e ganditor..

Gata.. nu mai sufar.. nu mai vorbesc despre mine la persoana a 3 a de parca as fi o entitate divina (lol).

Sunt colegul tau din generala care in prima zi de scoala s a asezat in ultima banca, nu stiu exact de ce .. poate ca banca avea un aer misterios de casa darapanata din padure, poate ca era vreo fata frumoasa in penultima banca, sau poate ca de acolo orizontul era mai larg.. vedeam mai multe .. avand in spate un perete si in fata o lume intreaga.

Sunt colegul tau din liceu care nu venea niciodata la ore si cand venea statea putin, spunea o gluma .. saluta toata lumea cu respect .. se intretinea la o tigara intr o toaleta cu vreo colega .. incercand sa afle ce am facut la ore saptamana trecuta si cam ce avem de facut la ore saptamana viitoare.

Sunt vecinul care atunci cand s a mutat in bloc a atras imediat atentia pentru ca nu mai erau ca el .. avea niste haine ciudate si o sapca fastacie in cap si isi cara atent picioarele printre gropile din spatele blocului.

Sunt prietenul unui prieten de al tau .. si iti par "de treaba" pentru ca am darul de a iti intra repede la suflet .. dar cand ajung acolo, ma cunosti si imi "mesteci" mai bine caracterul .. incerci sa ma indepartezi cu aceeasi viteza cu care mai devreme vroiai sa ma apropii.. o bautura tare cu aroma puternica,.. bun gust si atat de bine aluneca pe gat .. dar mai tarziu alcoolul te imbata si te ia de cap si te nauceste si nu mai stii daca e bine sau nu.

Sunt ala care vorbeste mult dar nu prea spune nimic.. decat in intimitate .. cand e prins in mrejele creionului cand foaia ii sta in fata.. sau capcanele tastaturii cand isi arunca privirea pe monitor. Sunt ala care prefera 5 minute minunate decat 5 ore de tevatura inutila, dar care le poate suporta la fel de bine pe ambele. Sunt cel care nu citeste .. prefera sa asculte.. si nu aude.. prefera sa vada. Sunt .. ah la naiba.. cel mai important e ca stiu exact cine sunt.. tu stii ?

Si s a intamplat o data .. sa cer o noapte si un pachet de tutun.. in schimbul raspunsurilor la toate intrebarile posibile .. am primit in schimb o zi in gradina botanica si "hai mai lasa tigarile" si n am dat nimic in schimb. Nu aveam la ce sa raspund.. nici nu stia ce sa ma intrebe.. defapt nici nu stia ce e o intrebare. Am plecat nauc .. de atunci si doar de atunci .. sunt si neincrezator, neiertator si mai multe cu "ne" inainte.

Pe final as dori sa multumesc celor care citesc si se intorc, nu am sa dezamagesc.. hai sa conversam la un comment.

miercuri, 16 ianuarie 2008

Simfonia ploii si versurile vantului

Imi place ploaia, ma face sa simt liniste.. M-am nascut cu o problema la urechea interna, trebuie sa ma concentrez sa aud anumite sunete pe care un om le aude in mod normal fara nici o problema. Cand ma aflu in mijlocul unei conversatii normale.. chiar si o secunda de neatentie ma poate face sa pierd cateva sunete importante, cuvinte, proprozitii, zgomote..
Uneori mai pierd fragmente si raman cu cateva goluri in ceea ce mi se transmite, mai mereu incerc sa umplu eu aceste goluri cu ce cred eu ca ar trebui sa fie acolo.. cunoscand persoana de multe ori imi iese dar se poate intampla si sa raman cu goluri. Atunci cand imi este prezentata o persoana noua, niciodata nu i pot auzi numele.. multi oameni au problema cu retinutul numelor .. eu nu l aud prima oara.. de aceea m am invatat sa tin minte fetele.
Pe langa functiile de auz, urechea interna se mai ocupa si cu funtiile echilibrului. De aceea imi e frica de inaltime, de lifturi, de poduri. Mai frumos este ca daca ma concentrez destul de mult pot remedia defectele respective, dar nu de fiecare data si niciodata pe amandoua in acelasi timp. Totul se schimba in ploaie. Probabil ca daca exista un Dzeu .. si a dat seama de greseala si nedreptatea pe care mi a facut o si a incercat cumva pe ultima suta de metri sa repare ceva.. mi a dat ploaia.
Uneori sunt atat de egoist incat cred ca ploaia e pentru mine, ca nu are alt scop decat sa ma faca sa zambesc.. Nu se intampla nimic special cand ploua.. dar fiecare picatura de apa cand moare lovindu-se de pamant, de masini, de geamuri.. scoate un anumit sunet, fiecare e speciala in felul ei, fiecare picatura are de spus ceva, fiecare picatura are o poveste pe care vrea ca eu sa o stiu, fiecare picatura e o piesa de puzzle, iar intreaga ploaie cu miliardele ei de picaturi formeaza o imagine.. o simfonie.. care e numai pentru urechile mele. Iar cand sunt cu adevarat norocos ma mai bucur si de adierea vantului care venit de departe, a strabatut mii si mii de kilometri si a vazut toata lumea in lung si in lat. Povestile lui se transforma in versuri care se imbina armonios cu simfonia ploii. Si inchid ochii .. si stau in ploaie .. si ascult atent

"Buna seara, Florin Ionescu, sectia 20 politie, puteti sa imi prezentati si mie un act de identitate ?" Primul nume pe care l am auzit din prima ..

joi, 27 decembrie 2007

Romanii si rusinea..

In adancurile folclorice ale minunatei noastre patrii se regasesc multe vorbe de duh care.. mai mult sau mai putin adevarate ne inspira sau in unele cazuri ne devin motto`uri si ne ghidam viata dupa ele ...

"Cu rusinea mori de foame"

Bunul simt e un lux pe care nu toti ni`l putem permite, evident ca drumul cel bun o sa piarda mereu in fata celui mai scurt, evident ca fiecare isi vegheaza stomacul propriu si evident ca noi ca fiinte inteligente intelegem asta. E normal nu ... ? E normal sa nu ai pic de respect sau pic de bun simt ?
Ca o mica paranteza hai sa definim normalitatea.. normal nu este ce este corect .. normal este ce hotaraste majoritatea.. asa cum noul DOOM trece unele greseli gramaticale ca si cum ar fi normale doar ptr ca sunt folosite de marea majoritate asa si bunul simt iese din gradina normalului .. din sectorul minimelor cerinte umane si sare gardul undeva in curtea vecinului .. vecin pe numele lui de cod "chestii nefolositoare". Concret in mai putine cuvinte .. "multimea face legea"
Evident ca aici apare o mica incurcatura .. eu roman obisnuit cu datorii la intretinere si clasa sociala mediocra .. consider normal bunul simt si il pun in aplicare cat de des pot. Surpriza apare inevitabil cand normalul meu este "denormalizat" de multimea (multime pe care cel putin eu o consider vida din punctul meu de vedere) de oameni cu furci in mana care sunt gata sa calce peste cadavre doar ca sa`si duca planurile la bun sfarsit..
Revenind la rusinea romanului .. ea nu exista .. ea este doar invocata.. si cum ? intr`un mod prost evident .. rusinea asta apare la fel de penibil ca urmatoarele scuze "cainele mi a mancat tema, doamna profesoara" ; "am intarziat ca nu mi a sunat ceasul.. probabil s a stricat" ; "nu pot sa mai ies afara azi ca am fost aseara in club si azi nu ma mai lasa mama" [=))].. etc.
Totusi esenta rusinii nu se pierde .. ptr ca modul in care rusinea este invocata .. este extrem de rusinos ptr respectivii.
Am trait s o vad si p asta... rusinea a devenit scuza universala .. deci avem asa ..

"Am vrut sa duc gunoiul, dar mi a fost rusine" -- Lene
"Am vrut sa ma duc la doctor dar mi a fost rusine" -- Frica
"Am vrut sa`i arat ca`mi pare rau dar mi a fost rusine" -- Dezinteres
"Am vrut sa recunosc ca sunt prost dar mi a fost rusine" -- Mandrie

Ipotetica voastra rusine imi provoaca sila ..

Tare rau filmul asta .. da`l drqu de gunoi ca nu ma mai dau jos din pat.. il duc maine.
Sa`mi bage ala freza in gura si sa`mi zguduie dintii ?!
Eu i am dat un sms ca mi pare rau .. ce sa fac mai mult .. ia ca de suparare .. ies in oras.
Mai bine ca nu mi a iesit, oricum nu aveam nevoie.

marți, 25 decembrie 2007

"Copiii astia prosti ..."

Craciun Fericit .. salut toti bloggerii care au lesinat blogosfera cu multe articole emo .. acum de sarbatori .. sugeti muie !!!

Am facut parte din prima generatie de rebeli de dupa revolutie .. rebeli d aia de scoala generala, care si au lasat amprentele pe generatiile urmatoare .. iar generatiile urmatoare au crescut in umbra noastra. Noi nu eram rockeri cu piele si plete .. noi eram anti .. noi am infiintat ideea "nu`mi place daca place, celor pe care nu ii plac". Noi eram aia care plecam cu niste haine de acasa si altele in ghiozdan .. plecam imbracati de parinti si inainte sa iesim din scara ne schimbam .. parinti care mai tarziu s au obisnuit cu ideea ca suntem altfel.. ne au acceptat iar in unele cazuri acum se si mandresc cu noi. Noi eram aia care mergeam la director o data pe zi la mijlocul anilor 90. Ne am nascut sa fim altfel .. toti eram diferiti, fiecare era un ingredient .. iar faptul ca ne am strans laolalta.. combinandu`ne ideile a facut ca totul sa iasa cum nu se putea mai bine ptr noi .. si mai prost ptr ei.

  1. Par vopsit ??? Parca tu nu erai blond .. la director !!!
  2. Pantaloni scurti ?? Stii ca nu ai voie ?? Ce daca sunt 40 de grade afara.. la director !!!
  3. Cercel in ureche ?? Ce inseamna asta ? La director
  4. Iar ati mazgalit peretii .. ? La director
  5. Baiatul ala de pe tricoul tau arata degetul mijlociu ???? La director
  6. Nu esti imbracat in cele 3 culori pe care ai voie sa le porti (alb, bleumarin, negru) La director !!!
  7. La director !!! La director !!! La director !!!
  8. Ce faaaaceti aici ?? La direeectoooor !!!

Si asa spuneam ca suntem saraci si ca blugii sunt de la fratii mai mari .. ca sa ne lase cu ei largi .. si asa ne luam tricouri atat de lungi .. incat pantalonii trei sferturi ii lasam in jos pana ii faceam lungi si tricoul ne acopera .. si asa .. si asa ..

Dupa ce am plecat .. am observat ca cei din urma noastra .. faceau exact ce faceam si noi .. chiuleau exact in aceleasi locuri unde o faceam si noi .. se purtau la fel ca noi .. vorbeau ca noi .. mergeau ca noi .. totul ajunsese la o asemenea magnitudine incat profesorii ne sunau sa ne cheme pe la scoala.. dupa ce noi terminasem cu un an sau doi scoala ... ca sa stam de vorba cu ceilalti copii .. sa i potolim ..
Au ramas numele noastre pe peretii lor .. si caracterele noastre in sufletele celor mai mici ..

Noi am fost cei care suntem anti .. aia care nu mergem la mall sa vedem un film, avem cinematografele noastre, mici, frumoase si ieftine .. nu mergem in cluburi .. ca avem terasele noastre unde cunoastem de la picolite pana la patron ... nu o sa ne vezi imbracati cum zice moda voastra .. ptr ca noi avem moda proprie .. nu avem nimic in comun .. ptr ca noi uram ce voi credeti "cool" .. nu avem nimic in comun ..

Trecut prin toate astea.. bineinteles ca nu o sa`mi placa Craciunul ... bineinteles ca sunt impotriva lui .. ptr ca acel Craciun care voua va place si noua ne este bagat pe gat .. il uram din tot sufletul .. ptr ca deocamdata nu putem sa sarbatorim noi Craciunul ... in felul nostru .. Atat timp cat nu este cum vrem noi.. nu il vrem deloc

Ori ca noi .. ori deloc !!!

Ps : Multumesc Mirela.. mi`ai adus aminte de ceva .. multumesc tuturor care cred ca noi suntem baieti buni .. si tuturor celor care ne binecuvanteaza cu sustinere.