miercuri, 21 noiembrie 2007
Mereu am crezut ca e necesara doar caldura sufleteasca pentru a incalzi un camin. Necesitatile noastre nu sunt mari, complexe sau iesite din comun. Noi nu avem probleme, ne facem sau ne fac altii, problemele nu vin niciodata de la sine.
E ca in filme, cand corabia e prea grea si se scufunda.. capitanul da ordin ca toate lucrurile nefolositoare sa fie aruncate peste bord.. arunca televizorul oricum nu e bun de nimic si mai si consuma.. arunca casetofonul oricum se aude muzica de la vecinul, arunca doua trei becuri, lumanarile sunt ieftine si se si regenereaza, un adevarat perpetuum mobile, arunca si din vesela.. pentru doua suflete ajung cate doua din fiecare.. si arunci, arunci, arunci..
Am cam aruncat tot .. nu mai e nimic de aruncat ? Acum ce facem ?
Simplu..
"Scurtam caloriferul .. e greu, ne trage in jos, atat timp cat mai am aer in plamani nu am sa permit sa ne scufundam"
Etichete: drama
duminică, 18 noiembrie 2007
VÍCIU, vicii, s.n. 1. defect, cusur, neajuns (de construcţie, de funcţionare etc.). ♢ Viciu de conformaţie = dispoziţie anormală a unor părţi sau organe ale corpului; diformitate fizică. ♦ Fig. Pornire nestăpânită şi statornică spre rău, apucătură rea, patimă; desfrâu, dezmăţ, destrăbălare. 2. Neîndeplinire a unor condiţii legale de formă sau de conţinut în întocmirea actelor, clauzelor etc. juridice, care duce la anularea valorii acestora. [Var.: (înv.) víţiu s.n.] – Din fr. vice, lat. vitium.
Etichete: dex
vineri, 16 noiembrie 2007
Sunt doua femei importante din viata mea, prima`mi reprezinta trecutul iar cealalta prezentul. Este o diferenta mare intre ele, as putea spune ca uneori cand ma gandesc la ele si le alatur, se gasesc amandoua in antiteza. Caracterizandu`le voi putea sa trasez o linie a drumului pe care l am parcus intre timp.
Prima .. Catalina, mi a fost prezentata de tatal meu cand am implinit 18 ani. Subtirica, inalta.. bruneta cu ochii de un verde deschis, care uneori reflectau lumina pe fata mea.. priveam adanc in ei, ma vedeam ca in oglinda si ma pierdeam cu orele gandind la noi doi si la destinele care ni se intersectau. Sumbra si serioasa ca si mine. Se intampla des sa o iau dupa mine prin cartierele rau famate pe unde umblam atunci, o prezentam prietenilor si ma mandream cu ea. Deseori se intampla sa ma pot impune cu ajutorul ei in orice anturaj, cu ea langa mine ma simteam in siguranta, aveam mai multa incredere in mine si mai multa incredere in cuvantul meu. Despartirea a venit tarziu, am umblat impreuna ceva timp, dar nu eram fericit pe cat as fi crezut ca voi fi in ziua in care am cunoscut`o, lipsea ceva.. am vrut o schimbare. I am intors intr o zi spatele si nu ne am mai vazut niciodata.
A doua.. Clara, e putin mai plinuta, imi ajunge pana la umar, e blonda.. e blonda de zici ca parul ei se hraneste cu soare, are niste ochi caprui simpli, cand o privesc simt ca o cunosc de milenii intregi, de parca ne am nascut unul pentru altul, iar lumea a fost creeata doar ptr noi ca sa ne intalnim. Vesela si fericita ca si mine. Ne vedem mereu la mine, stam in sufragerie cu orele, pierzand vremea.. cu niste popcorn, ne uitam la televizor, sta mereu in bratele mele iar in pauzele publicitare imi canta si ma fura cu totul, imi fura mintea si mi o duce departe, regret cand n am timp de ea si incerc sa mi fac toate planurile zilnice in asa fel incat sa o vad cat mai des
Sunt mai multe de spus dar nu are sens.. asta`i povestea mea cu Catalina si Clara, una`i o sabie iar alta`mi e chitara.
Etichete: despre mine
miercuri, 7 noiembrie 2007
Nu ma consider un om norocos .. defapt nu prea sunt norocos deloc, daca stau bine sa ma gandesc nu pot sa mi aduc aminte ultima oara cand mi s a intamplat ceva si am exclamat fericit .. "ia uite baaa .. ce noroc am avut". Stim cu totii cum e cu "prost sa fii, noroc sa ai" .. dar cand nu esti nici prost si nici nu ai noroc .. cum te descurci ?
Daca un lucru poate merge prost.. cu siguranta asa se va intampla. Plecand de la ideea asta imi fac singur norocul. Trebuie doar sa ai in vedere toate aspectele, sa anticipezi toate problemele care se pot ivi si sa le preintampini cu rezolvari cat mai bune. Cu siguranta ca o sa mearga prost .. ori faci totul perfect ori esti pregatit pentru toate posibilitatile in care se vor ivi probleme.
Bine.. asta e valabila pentru lucruri .. lucrurile sunt stabile din toate punctele de vedere. In relatiile cu oamenii e deja alta problema, oamenii sunt prosti si norocosi de aceea sunt instabili, impiedicati si imprevizibili.. evident vor calca stramb sau o vor lua razna .. stricand tot.
Ma intrebi .. de ce sa te mai chinui ?? Pai daca nu ne am chinui, nu am mai avea nici un folos.. ca oricum nu suntem buni de nimic.
Etichete: despre mine
vineri, 28 septembrie 2007
Stiu o teorie despre asta. Cica prostii pun intrebarile si desteptii raspund la ele.
Trecand peste asta .. am vazut oameni destepti punand intrebari la care stiau raspunsurile sau mai rau .. nici nu vroiau sa le afle. Se spune ca atunci cand esti cu adevarat destept anticipezi tot.. trasezi toate variantele de raspuns in minte si incepi sa le elimini pana ajungi stiintific la cea mai plauzibila si probabila. Facand asta vei stii raspunsul poate chiar si inainte sa pui intrebarea..
Dar ce faci atunci cand raspunsul pe care il anticipezi nu`ti convine de nici o culoare ? Si mai rau .. nu`ti place raspunsul tau, pui intrebarea si raspunsul este exact identic .. Sinistra problema. Sunt intrebari la care nu vrei sa afli raspunsuri .. si sunt si oameni care gandesc prea mult.
Exemple :
El intra pe usa .. Sotia : Ai venit dragule ? - Da .. nu ma vezi ?
El catre sotie : Ma inseli iubito ? - Da ..
Intrebarile din viata mea sunt de doua feluri, unele nu ma intereseaza sa raspund la ele iar la altele ma tem sa aflu raspunsurile.
"Sunt un complicat, imi cer scuze ca esti confuza"
Etichete: despre mine
miercuri, 26 septembrie 2007
Imi plac toate trei. Dar niciuna nu`mi place cum ar trebui sau cum e normal.
Imi plac banii dar nu`mi place sa am prea multi, mereu m`am temut de asta. E adevarat ca atunci cand ai prea multi bani ajungi sa`ti pierzi unele valori si perceptia lucrurilor se va schimba. Nu de asta ma tem, ma cunosc si sunt impacat cu mine, imi stiu defectele si calitatile (am pus defecte mai intai ptr ca am mai multe) si stiu de ce sunt capabil. Nu-mi plac banii multi pentru ca odata cu ei vor veni si ceva efecte secundare, cum ar fi .. oamenii parsivi, responsabilitati multe, schimbarea ta in ochii oamenilor, etc. Nu`mi plac banii putini pentru ca daca sunt prea putini nu poti implini vise cu ei .. nici visele celor dragi, nici visele membrilor de familie si nici macar pe ale tale. Banii sunt atat de ciudati si totusi farmecul lor este simplu. Cand nu ai deloc .. vrei doar cat sa platesti intretinerea, cand platesti intretinerea vrei doar cat sa`ti iei haine noi .. dupa care vor urma iesirile in oras, bijuteriile si etc. De neinteles...
Imi plac femeile, dar nu toate. Dupa calculele mele sunt 3 tipuri de femei, cele care`mi plac, cele care nu`mi plac dar uneori le mai agreez prezenta pe langa mine si cele pe care nu le suport. Imi plac femeile urate sau nu foarte frumoase, care nu au fost preocupate toata viata cu nuanta vopselei de par sau alte chestii din lumea mondena pe care nu dau doi bani. Nu vreau sa fiu inteles gresit.. imi place sa`i placa sa aibe grija de ea.. dar nu sa dureze 5 ore si sa fie atenta la toate detaliile din lume .. imi place Uma Thurman in Pulp Fiction.. care fara obiceiul narcotic mi se pare perfecta.
Masina .. masina n`am, am tot condus dar n`am masina.. la drqu n`am nici permis .. si nici nu prea imi pasa momentan.
Si totusi .. ar fi tare sa castig la loto, sa`mi iau vila cu piscina.. sunt innebunit dupa asocierea dintre Uma si droguri si mi`as da un rinichi pentru un Cadillac El Dorado.
Etichete: despre mine
luni, 24 septembrie 2007

E usor sa ai ocupatie, mai greu e sa nu ai. Am un prieten, care nu face nimic, pur si simplu se trezeste dimineatza si se culca seara.. intre aceste doua puncte face totul ca sa`si umple timpul .. nu conteaza cum .. dar il umple de fiecare data. Mereu gaseste cate ceva de facut si totusi nu face nimic important. Il Urasc .. defapt daca stau bine sa ma gandesc, urasc cam multa lume. Ura deja a devenit cliseu, credeam la un moment dat ca sunt incapabil de un sentiment atat de complex, gandindu`ma probabil la simplitatea de care dau dovada in fiecare zi in tot ce fac. Ironia sortii a facut ca ura sa ma cuprinda foarte repede si foarte strans.. acum urasc cam mult si cam tot ce se poate ca un om sa urasca. Ba chiar duc totul mai departe.. urasc chiar si lucrurile pe care nimeni nu le uraste .. cum ar fi stelele, cerul, soarele si dragostea.
Inca o data ironie din partea vietii .. nu sunt atat de simplu pe cat credeam. Nu`i asa ?
Somnul ratiunii naste monstri. Lipsa somnului ratiunii naste regrete, suparari si metode de sinucidere.
Bine ati venit in lumea mea !
Etichete: drama
Lucrurile sunt mereu complicate, probabil din cauza evolutiei noastre.. in timp ce omenirea incearca sa cucereasca spatiul cosmic, sa scape de poluare si gunoi, sa opreasca foametea si saracia.. fara sa vrea.. mai face si altele.
Daaaa.. in 2007 cam tot ce se poate e complicat la maxim, nu mai exista nicaieri un pur si simplu, totusi noi cei rabdatori si ganditori plantam samanta de pur si simplu. Alegem cel mai bun sol .. sufletele noastre si sufletele celor apropriati noua. Asteptam cu mare interes sa rasara ceva .. orice .. si cand rasare avem grija sa`i acordam atentie si tot ce ii trebuie ca sa se faca mare. Noi cei care ne`am indragostit de simbolism si am crescut cu povara parintilor nostri de a complica totul. Bunicii s`au bucurat de pur si simplu .. dar parintii au dus totul mai departe, acum noi incercam sa ne intoarcem la origini.. vrem pur si simplu sa zambim, sa ne indragostim, sa traim, sa murim.
Dar cum viata reala e departe de povestile frumoase, micutul nostru rasad se chinuie o vreme, se lupta cat poate.. si moare. Noi ne inarmam cu vicii si o luam de la capat, cel putin unii din noi .. ramanem tot mai putini, tot mai putini care plantam "pur si simplu" si asteptam sa creasca. Poate ca pana la urma solul nu este atat de bun sau poate ca si el se strica de la problemele ce ne inconjoara.
Rabdarea ne`a mai ramas. Frumosi nu suntem, dar suntem destepti rau.
Etichete: drama
Matrix a vazut toata lumea nu ?
Dar matrix a trait cineva ?
S`a intamplat sa ti se para pur si simplu ca esti singurul treaz, cand iti aprinzi o tigara de la bricheta iar restu sunt prinsi intr`o jungla intunecata incercand sa inventeze roata ? E amuzant la inceput, te vor privi toti cu respect si admiratie. Ei in intuneric, tu aprinzand tigara dupa tigara cu o simpla bricheta.. esti in coltul tau, taci si ii privesti cum se dau in stamba incercand si ei sa te impresioneze cu ceva.. logic ca nu o vor face, nu au cu ce.. tu privesti in continuare, orice ai spune deja ai un mare avantaj. Ai o bricheta.. poti face lumina intr`o secunda in intunericul lor de zi cu zi .. orice vei spune ei vor interpreta ca si cum ai spus ceva maret. Uneori te mai opresti si mai spui si prostii .. iar ei dupa cateva secunde vor aplauda si vor spune fericiti.. "asa e .. ai dreptate".
Cu o bricheta intr`un permanent intuneric iti poti face o intrare destul de mare. Dar pana la urma nu intrarea face totul. Ai o inima mare si ti se face mila de ei .. si le dai si lor bricheta.. iesiti din intuneric iti vor multumi la inceput, dupa care cu timpul lucrurile se vor schimba. Mereu se schimba.
"E atat de simplu mecanismul asta .. doar apesi butonul si apare lumina, da.. si noi putem sa facem asta.. si probabil puteam sa o facem si fara tine"
Da, e ciudat si nasol. Ce s`au desteptat oamenii .. asa brusc. Au trecut de usa intunericului si au un hol lung si luminat puternic in fata, au uitat, logic .. cine le`a deschis usa si i`a poftit inauntru, dar asta nu mai conteaza acum nu ?
Intelepciunea adevarata nu e sa`i dai un peste cuiva ca sa manance.. ci sa`l inveti cum sa`si faca undita si pescuiasca si el. In situatia noastra.. e putin altfel. Nu trebuie sa`ti iei o bata, sa le scoti dintii .. si sa`ti iei bricheta inapoi .. trebuie sa astepti .. sa astepti .. si sa astepti .. atent si rabdator .. sa astepti.
Pentru ca mai devreme sau mai tarziu, vor ramane fara gaz, si se vor intoarce...
Etichete: cugetari
duminică, 23 septembrie 2007
Salut ! Ma numesc Marcel, am 24 de ani si sunt printre putinii baieti din spatele blocului care inca nu au plecat in lume sa`si gaseasca un rost. Ma lupt cu o facultate ca multi dintre voi, pe care doar vreau sa o termin, ca multi dintre voi. Pentru bani fac diferite lucruri, unele normale, cum ar fi munca, iar altele mai neortodoxe cum ar fi .. (discutam despre asta alta data). Am trecut prin multe si cred ca am multe de povestit, de aceea mi`am luat inima in dinti (ipotetic vorbind) si am trecut la urmatorul nivel. M`am transferat din spatele blocului pe blogspot (multumesc baiatului care mi`a facut blogul) cat ai zice peste.
Etichete: despre mine