marți, 25 noiembrie 2008
Cu oamenii.
Dar nu imposibil.
Daca pamantul e un regat cu siguranta oamenii sunt bijuteriile coroanei.
Cine se aseamana nu se aduna, nu poti judeca un om dupa cei ce il inconjoara, unii oameni sunt atat de nenorociti incat ii tin pe unii aproape doar pentru a face experimente pe ei.
Se poate spune ca cea mai simpla cale este cea mai buna. Dar cand nu esti un om simplu nu vei alege niciodata calea cea mai simpla, o vei exclude din start, de aceea uneori ai nevoie de oameni simpli langa tine, pentru mai multe sanse de reusita.
Totusi.. oamenii simpli.. in simplitatea lor comit uneori o mare greseala. Se lasa atrasi de o falsa maretie a oamenilor complicati, o maretie care este doar in capul lor.. cei complicati cu siguranta nu sunt mai buni. Dar nu asta ar fi o problema.. unii ba chiar ar numi`o evolutie.. greseala e cand incerci sa copiezi un lucru cu care nu ai nimic in comun si nu te reprezinta, pentru ca atunci vei da chix cu siguranta. Ca om simplu vei crede pentru cateva momente ca nu e atat de greu sa atingi un alt nivel si pentru cateva secunde te vei crede mai destept, mai frumos .. la drqu.. poate si mai bogat.. dar nu vei fi niciodata, pentru ca incercand sa imiti un comportament, un mod de viata sau un caracter diferit .. vei ajunge doar o copie .. oricat de buna copie vei fi .. nu vei conta niciodata, pentru ca la final tot o copie vei ramane.. poate arati la fel.. dar cusaturile tale vor ceda mai repede. Pana la urma e mai usor sa copiezi un caracter decat sa ti creezi unul propriu .. dar nu tot timpul e bine.
Asa e cu oamenii simpli .. la inceput daca le arati indiferenta vor fi si mai atrasi de tine, daca vei fi cu adevarat responsabil vei alege calea cea simpla.. vei incerca sa remediezi situatia asta indepartandu-i, dar atunci vor incepe sa te urasca.. si atunci ca om complicat ce esti vei face cea mai mare greseala din viata ta, vei incepe sa te indoiesti de tine insuti.. moment in care vei incerca sa le arati tainele lumii si sa le daruiesti toata cunoasterea ta.. bineinteles ca atata informatie complicata pentru mintile lor simple va fi la fel de daunatoare ca o raceala pentru un om fara sistem imunitar (ce comparatie urata.. e din cauza cartilor pe care le am citit recent.. vreau sa ma fac doctor) si atunci te vor crede ciudat si cu timpul se vor crede chiar mai destepti ca tine.
Dar stim cu totii adevarul pana la urma.
Asa se intampla ca in ultima saptamana.. din diverse motive am fost fericit si plin de energie.. e de la vreme sunt sigur.. sa ma vedeti cum ma plimb pe strazi seara in frig cu cafea ieftina si fierbinte intr`o mana, cu tigara in cealalta si cu vodka in buzunar.. in ultima vreme am incetat sa mai reneg ceea ce sunt .. sunt un alcoolist mizantrop care a preferat cearcane si minte limpede decat pastile recomandate si viata sedata.
Cand sunt fericit si glumesc inseamna ca nu`mi mai ajunge nimeni la nas.. si ca prin orice lucru spus incerc sa mi arat superioritatea.. nu i asa prietene ??
Cand sunt fericit si ma simt bine langa oameni in care am incredere si la care tin.. inseamna ca e zborul dinaintea caderii .. nu i asa vecina ??
In alta ordine de idei m am jurat ca nu o sa mai scriu articole atat de lungi .. stiu ca unora nu le vine sa citeasca ceva cand vad "ditamai matzul" .. sincer si eu ma numar printre ei :) .. dar ma las furat de idei .. si uite ce iese.. si am tot zis ca o sa fac intr`un fel blogul asta cu poze.. cu ceva culori .. sau ceva poze din cand in cand .. parca e prea monoton si sumbru .. dar nu am timp si nici chef si stiu ca nu meritati.. cei putini care apreciaza isi pot sacrifica globul ocular cateva minute pentru cativa ani de stimulare intelectuala .. nu`i asa ? :D
Bafta multa in tot ce faceti. Astept de la orice cititor provocare intelectuala.. m am hotarat sa incep sa raspund la comenturi.. ;)
Etichete: despre mine
sâmbătă, 8 noiembrie 2008
Ma jur ca e ceva in neregula cu mine. Dar asta stiam, probabil ca si cei care ma cunosc sunt destul de constienti de asta.. nu cred ca e o problema, cel putin pentru mine nu .. dar este ceva.. si merita sa mi pierd sambata seara analizand asta. Daa.. (pe ton ironic) asa facem noi oamenii cu nereguli, sambata seara gandim, analizam.. nu petrecem. (Ce idiotenii spun).
Cu cat un produs este mai frumos ambalat, mai stralucitor, cu atat imi inspira mai multa neincredere. Gandindu-ma probabil "daca e atat de bun .. de ce ii face atata reclama ?!"
Marketingul exista cam peste tot intr`o oarecare masura. Nu sunt impotriva lui.. cel putin nu in totalitate, nu ma deranjeaza ca exista chiar daca se exagereaza in unele situatii.
Am inteles.. a aparut o noua "pra-ji-tu-ra" o saptamana de difuzare la televizorul la care nu ma uit e de ajuns, o sa se afle ca ai facut o noua "pra-ji-tu-ra" dar nu imi invada site`urile pe care stau cu pop`up si cu flash`uri care imi incarca procesorul amarat si obtin o sacadare.. sunt la dieta, Doamne iarta-ma .. chiar ma intoxici cu noua ta "pra-ji-tu-ra."
Da.. stiu e un nou mall cu de toate, am vazut reclame pe blocuri (in halul asta ?!) ca au adidasi ieftini .. nu stiu pentru cine .. mie nu mi s au parut ieftini. Dar chiar trebuie sa provocati crize de isterie printre adolescentii lesinati dupa viata mondena ? "aaa s a deschis un nou mall .. trebuie sa mergem !! hai sa mergem in noul mall." Si ii vezi grabindu`se de parca dupa o saptamana o sa expire mallul si o sa dispara, grabiti`va sa nu pierdeti.. nimic. (Imi tot repet ca nu e vina adolescentilor .. e vina mall`ului, cum si mama molie da vina pe un bec cand ii spune lui bebe molie .. de ce tata molie nu s a intors acasa.)
Astea sunt cateva exemple .. mai sunt miliarde, dar nu am nici timp si nici chef sa tai si mai adanc in situatie.. ati inteles voi.. (nu ca mi ar pasa).
Adevarata problema e ca si oamenii isi fac marketing. De la incercarea de a folosi un iphone pentru marirea sex appeal`ului pana la mintirea in CV pentru a obtine un post la care nu esti calificat.
Nu inteleg de unde atata lipsa de rusine si bun simt.
Am comandat azi o pizza.. logo`ul companiei suna ceva in genul .. "Mereu la fel de buna." M am amuzat teribil .. plus ca am apreciat la maxim fraza.. gen.. nu te mint.. nu ti zic ca e cea mai buna sau cea mai ieftina .. dar e mereu la fel, daca iti place.. poti cumpara iar .. o sa fie la fel, daca nu ti place.. cauta alta solutie pentru ca nu o sa ti placa niciodata ce ti dau eu.
Nu ma plang ca orice gospodina sedusa si amagita de reclama si violata de pretul prea mare cand a ajuns la casa de marcat, nu ma deranjeaza nici macar incercarea de a ni se implementa in cap ca tre sa cumparam mai mult, mai scump, pentru ca putem.. daca vrem cu adevarat putem.. nu conteaza ca nu avem bani si ca lumea e in criza financiara.. daca vrei ceva cu adevarat.. poti, ce daca e mai scump decat orice alt produs de genul lui.. (gandeste`te ca e la reducere, economisesti bani .. sunt 3 milioane adidasii, dar sunt la reducere de la 5 milioane.. ai 2 milioane de la mata sa ti iei adidasi .. imprumuta`te de inca 1 milion, gandeste`te ca o sa castigi 2 milioane .. ca doar ii iei la reducere, gandeste`te cum o sa se gandeasca pizdele la tine), nu ma dezgusta minciunile, vrajelile, exagerarile .. sunt obisnuit cu ele, nu ma deranjeaza mastile pe care le poarta oamenii, crezand ca daca arata altfel, cheltuind mult la frizer, solar sau eu mai stiu unde, vor fi altfel.
Ma deranjeaza ca pe zi ce trece tot mai multi cred ca e normal asa .. si mai mult ma deranjeaza ca nu mi permite coloana vertebrala sa ma adaptez prostiei.. sunt unele momente in care imi doresc mult de tot sa fiu la fel de superficial si prost.. doar ca nu mi iese.. :(
Etichete: diverse
vineri, 24 octombrie 2008
Imi amintesc cand eram mici si cresteam cu zambetul pe buze. Amandoi de pe strada Dreptatii .. visam sa ne facem "gabori" sa aparam dreptatea.. ce paradox.. dupa cativa ani furam portocale din piata, pana ne a prins unchiul tau si ne a tras de urechi incat, ma jur, am crezut ca o sa mi le dezlipeasca de cap.
"Nu o sa ajungeti nimic daca o s`o tineti asa"
Nimeni nu a crezut in noi, defapt.. la noi in cartier din cauza saraciei nimeni nu mai credea in nimic .. paine cu margarina si fotbal toata ziua, asta a fost reteta copilariei noastre
Dupa cativa ani n am mai stiut nimic de tine .. era perioada aia cand ne facusem mari si beam bere in fata scarii .. si ai aparut la volan intr`un bmw, cu 2pac la maxim in difuzoare, mergeai incet sa fii sigur ca te vede toata lumea. Mi ai spus atunci ca "succesul este cea mai buna razbunare." Si asa a fost.. ai inchis gura tuturor care nu credeau ca o sa facem ceva bun in viata.
Ma bucur ca am trecut prin atatea impreuna.
Probabil ca`ti datorez tie toate lucrurile pentru care ma bucur acum. Norocul meu ca ai fost atat de aproape. Stii ca doctorul imi zice la fiecare vizita ca daca ajungeam mai tarziu si cu zece minute poate nu m as mai fi trezit niciodata din coma ?
Daca acea intamplare neplacuta din viata mea a fost o cursa cu moartea tu ai fost cel mai bun sofer pe care l as fi putut avea.
Cand m am trezit ai fost printre primii oameni pe care i am vazut .. m ai intrebat cu zambetul tau larg "ia zi barosane, cum a fost in iad ?" In iad intr`adevar fusesem .. si nu am inteles nici pana azi de ce m am intors ?!
N am inteles prea multe cand imi povesteai cum plangea mama.. "Nimic nu`ti rupe inima mai rau decat sa vezi o mama plangand ca nu o sa si mai vada copilul vreodata".. n am inteles.. pana cand nu am vazut o pe mama ta.
Iti dau dreptate..
Acum au ramas regrete.. si o gramada de lucruri intunecate pe umerii mei, e a doua inmormantare la care trebuie sa merg anul asta.. Nu prea pot sa accept asta. Tu m ai salvat pe mine si eu nu am putut face nimic pentru tine ?!
Odihneste`te in pace.
Etichete: drama
marți, 29 iulie 2008
Nu sunt prea stralucit atunci cand trebuie sa mi iau la revedere, dar totusi preiau de fiecare data initiativa desi nu mereu pot accepta instrainarea. E normal .. nimic nu dureaza o vesnicie.. nu ?
Deja s au strans prea multe despartiri, dar stiu ca prieteniile bune sunt puternice si oricat de mare ar fi distanta sau cat de opuse vor fi drumurile se va gasi mereu o oportunitate de reintalnire.
Duminica seara am avut o mare surpriza.
Desi a trecut ceva timp de cand nu ne am mai intersectat drumurile, ne am purtat ca si cum nu s ar fi intamplat nimic, ca si cum nu ne ar fi lipsit compania celuilalt, dar totusi se observa de la distanta multumirea reunirii.
Mi am regasit simtul umorului duminica seara. Pe un drum lung care ducea inspre casa, pe un vant pe care-l simteam in coaste, pe un bulevard necirculat la acea ora. Acum stiu ca nu ma mai poate opri nimic.
A inceput ca o duminica plictisitoare si a continuat ca cea mai grea seara din viata mea.. dar s a terminat in cel mai frumos mod posibil.
Acum ma gandesc ca nu am avut nimic de pierdut niciodata, pentru ca atat timp cat pot sta in picioare voi gasi un mod de a ma putea privi in oglinda.. zambind.
Si ma mai gandesc la ceva.. ar fi meritat si un plaman doar ca sa petrecem mai mult timp impreuna, l as scoate acum cu propriile maini si l as incinera turnand benzina pe el.. doar pentru mai mult timp in care sa ne aducem aminte de copilarie.
Greseala mea.. dar e timp .. mereu o sa fie, niciodata nu e prea tarziu.. ne vedem la anu`.
Pentru Alex. Bafta multa.
August.. asta este luna mea de concediu, luna mea de hoinarit, de recuperat tot ce am neglijat. Ma reintorc la scoala.. scoala vietii, iar acesta este ultimul post. E momentul sa zambesc increzator cum n am mai facut o de mult, sa ma despart de tot si sa o iau de la capat.
Marcel s a intors in cartier.
Etichete: despre mine
vineri, 25 iulie 2008
joi, 24 iulie 2008
Fiecare loc are bune si rele, uneori mai multe bune, alteori mai multe rele. Fiecare banca are cate un angajat cu un plan in cap sa o jefuiasca, asa cum fiecare sectie de politie are un functionar public idealist care ar vrea sa scada el singur rata criminalitatii. Fiecare cartier are cate un licentiat in nu stiu ce, care a facut 15 ani de scoala si planuieste sa mai faca inca 15, asa cum exista si cate un pierde vara care vrea sa faca 15 milioane in 15 minute.
E vorba de optiuni si de lipsa acestora.
Zilele trecute am descoperit o noua campanie antidrog. De pe site`ul oficial am aflat ca e "cool" sa inveti, sa muncesti, sa dansezi, sa asculti muzica, sa faci sport si sa ai prieteni. Am aflat cine sunt ei, o informatie mult mai stufoasa decat cea despre un eventual ajutor sau tratament.
Guvernul stie de vreo 35.000 de utilizatori de heroina injectabila, adevarul e ca ei sunt mult mai multi, iar asta e doar un singur drog de care romanul e dependent.
Campaniile antidrog facute in Romania nu au nici o valoare.
Pe de o parte inteleg... e normal sa ajuti cu bani de la buget bolnavii adevarati, nu bolnavii care au ales sa se imbolnaveasca singuri.
Pana la urma drogurile sunt o boala.
E normal ca pustii in sevraj sa fie priviti cu dezinteres si sa nu aibe prioritate in fata atator alte probleme pe care le avem.
Nu sunt bani, plus ca sunt alte probleme de rezolvat.. parlamentarii schimba anual limuzinele si consuma cisterne intregi de combustibil pe plimbari, bordurile trebuiesc si ele schimbate in fiecare anotimp.. dar nu scriu asta ca sa judec.. pentru ca de judecat o poate face orice ziarist muritor de foame la un cotidian de mana a doua. Nu am sa mi exprim nici scarba fata de sistem, pentru ca asta o fac si babele din fata blocului in fiecare zi.
De ce sunt de parere ca o campanie antidrog inca e nefolositoare la noi ?! - Simplu. Pentru ca se incearca remedierea unui rau deja facut.. in loc sa se previna se incearca vindecarea, in loc sa creezi optiuni inainte ca tineretul sa se apuce de droguri ii creezi neplaceri si rusine cu un tratament care esueaza in 95 % din cazuri.
Ma intreb mirat ..
Cum sa fac sport cand nu sunt terenuri publice de sport, iar cele particulare costa mai mult decat drogurile ?
Cum sa muncesc cand nu am locuri de munca ?
Cum sa invat cand sunt ocupat sa mi caut de munca doar ca in iarna urmatoare sa nu mai raman dator la intretinere ?
Cum sa dansez si sa ascult muzica atunci cand cluburile sunt mai scumpe decat drogurile ?
Cum sa am prieteni.. cand ei sunt ocupati cu drogurile neavand alta alternativa ?????!!!!!!
Futu`va`n gat sa va fut.
Etichete: povesti din cartier
vineri, 18 iulie 2008
Oare a fost vantul rece al diminetii, stropii mari si grei de ploaie sau norii desi care impiedicau razele soarelui sa mi patrunda in geam. Sa fi fost lipsa tutunului sau poate sarcasmul de dimineata. Poate au fost toate adunate cu nevoia de o schimbare.
Am doi prieteni buni .. Zergon spunea ca deciziile bune iti dau valoarea umana iar Marz spunea ca intentia nu conteaza, ce faci te defineste.
Mi am pierdut mintile acum mult timp.
Nu am fost niciodata o persoana prea religioasa, cu toate ca multi ani la rand inainte de culcare imi spuneam constiincios rugaciunea iar la sfarsit rugam divinitatea sa mi ajute semenii. "Oamenii saraci fa i bogati si oamenii bolnavi fa i sanatosi." N am cerut niciodata ceva pentru mine, poate si pentru ca nu eram convins ca cineva ma aude sau ca cineva se va implica si chiar voi primi ce doream. Mai tarziu m am lasat si de acest obicei, acum mai privesc in gol cand trec pe langa o biserica si ma intreb "ce ar fi daca ?"
Au fost cateva momente in care imi doream mintile inapoi.
Acum nu mai vreau nimic. Pentru ca in cautare de stabilitate mi am suprimat toate sentimentele. Imi tin respiratia acum. Nu simt nimic. Oricum nu e nimic bun de simtit. Sunt o stanca.
Dar cred ca e un pret destul de mic.. sa platesti eliminarea atitudinii emotionale pentru a uita ca nu esti satanos mintal.
Totusi .. as cere ceva pentru mine.. mi as dori sa am puterea sa accept ce nu pot schimba.. sa inteleg o data pentru totdeauna ca unele lucruri ma depasesc si nu am nici o sansa sa le remediez.. si as mai vrea puterea de a schimba ceea ce pot schimba.. sa nu ma descurajez vazand cate lucruri nu pot controla si sa cedez nemaincercand sa fac nimic.
Pana la urma.. presimt ca o sa fie totul perfect. Candva o sa fie. Trebuie sa fie.
Etichete: despre mine
luni, 2 iunie 2008
Aseara mi am disecat viata. Am cam luat note de promovare la toate capitolele.. Totusi sunt nemultumit. Daca ar fi viata altcuiva nu as intelege de unde vine atata mahnire. Probabil ca odata cu trecerea anilor s au pierdut multe lucruri, iar optimismul de geniu cu care m am nascut aflu acum ca l am dat jos din autobuz de mult. Simt cum se scurge tot ce am mai bun in mine.. cu fiecare rasuflare si fiecare cuvant scris. Probabil ca pana la sfarsitul anului voi consuma tot ce am mai de pret.. voi ramane pustiu. Uneori sunt atat de ocupat sa fiu suparat incat ma opresc din gandit. Trecerea noptii nu a remediat nimic, m am ridicat din pat doar ca sa ma duc acasa si am ajuns acasa doar ca sa am de unde pleca.. Nici vodka aia blestemata nu mai avea acelasi gust.. iar tutunul nu m a mai readus cu picioarele pe pamant.
Ma simt ca un barman, ma simt folosit.. mi se zambeste doar cat torn bautura in pahar, sunt platit pentru efort si uitat. Ma stie toata lumea dar nu ma apreciaza nimeni.
Pana la urma nu e chiar atat de rau .. probabil e asa cum trebuie sa fie.. nu cum as merita bineinteles.. ci doar asa cum trebuie.
Dar totusi... uite gasesc un zambet.. numar bacsisul sictirit si trag un suras diabolic. Orice ar fi voi ramane in picioare.. am muncit prea multe nopti ca sa renunt acum.. lumea are nevoie de bautura.
Etichete: despre mine
marți, 20 mai 2008
Sunt de parere ca orice om de succes trebuie sa si inceapa discursul care ii confirma izbanda cu multumiri.
Evident ca orice lista de apreciere e lunga sau stufoasa si daca nu e .. inseamna ca omiti ceva .. voit sau nu.
Acesta nu este un discurs pentru ca inca nu sunt de succes si nici macar pe drumul succesului, doar simt nevoia sa trimit cateva multumiri, ptr ca destinatarii acestori elogii sa fie siguri ca le apreciez valoarea si ca le respect prezenta.
Ordinea este aleatorie..
Cursorul asteapta degetele sa loveasca taste.. (grea misiune)
Marcel ar vrea sa multumeasca lui insusi ca va suporta. Multumesc pentru felul in care m am educat, multumesc ca inca nu sunt perfect si am la ce sa mai lucrez, multumesc pentru parerile minunate despre tot ce ma inconjoara, pareri pe care le astern aici si sunt apreciate de putini oameni la adevarata valoare, multumesc pentru ca dau senzatia oamenilor ca sunt superior si nu vor sa comenteze ce se scrie aici de frica sa nu zica ceva stupid, multumesc ca am reusit sa atrag oameni de toate felurile care sa ma indemne sa scriu in continuare, multumesc ca am reusit sa atrag atentia domnului nu stiu cum de la nu stiu ce editura care m a pus pe ganduri cand mi a zis ca daca scriu o carte el o publica.
Cea mai mare multumire pe care o pot adresa altei fiinte in afara de mine.. este timpul petrecut impreuna. Valorifici asta ?
Etichete: .nfo
joi, 15 mai 2008
Am purtat recent o discutie cu trei distinsi domni. Toti trei in varsta, cu niste cv`uri impresionante, de dimensiunile unui cearceaf, functii inalte cel putin cat intercontinentalul, bogate experiente din toate domeniile si barbi lungi, stofoase si carunte
Pe langa dezbaterile obisnuite dintre barbati.. care este cea mai buna bere, cum sa intelegi o femeie si frumusetile vietii, am mai avut una cel putin la fel de interesanta.
Trebuie sa mi recunosc dezavantajul, nu stiam nici o zecime din ce stiau colegii mei de tacla si unde mai pui faptul ca ei deja ajunsesera la propriile concluzii inainte ca subiectele sa fie aruncate in discutie. M am recunoscut infrant in momentul in care m am asezat la masa.. asta e.. cand nu poti, nu poti.. te recunosti invins si incerci sa inveti cat mai mult ca data viitoare sa ai o oarecare pretentie sau macar sa nu mai pierzi asa rusinos.. nu ?!
Revenind la discutia misterioasa.. cei trei colegi de aventura verbala erau pusi de acord asupra ideii ca adevarata fata a omului e dimineata si doar dimineata. Primele ganduri atunci cand deschizi ochii sunt cele mai pure.. iar cu timpul.. inaintand spre pranz le vei pata usor usor cu influentele lumii inconjuratoare. Primele ganduri, primele idei sau altfel pus .. "tu cel dinainte".
N am vrut sa accept asta, ptr ca in varianta mea, imaginea de dimineata e doar ceva brut, nefinisat si urat.. care se prelucreaza de`a lungul zilei si seara am un diamant de toate frumusetea care noaptea, in intuneric, lumineaza idei si calauzeste cuvinte.
Concluzia este simpla.. cei trei indivizi.. mos Trecut, mos Prezent si mos Viitor ascund lucruri mult mai complexe decat puteam eu sa percep.
In rest.. cea mai buna bere este cea pe care o prefera fiecare, cu femeia nu o s o scoti niciodata la capat iar frumusetile vietii sunt peste tot, mereu.. trebuie doar sa ai timp de ele.
Etichete: cugetari